e
sv

Oyun dünyasını sallayan sızıntı! Amazon Electronic Arts’ı satın alacak mı?

27 Ağustos 2022 08:25
avatar

gteknonet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Bugün ortaya çıkan sızıntılar oyun dünyasına bomba gibi düştü. Geçtiğimiz aylarda Activision Blizzard’ın Microsoft tarafından 68.7 milyar dolara satın alınmasının ardından Electronic Arts satılmak istediğini açıkladı. Bunun üzerine bugün ortaya çıkan iddiada Amazon’un Electronic Arts satın alımı için harekete geçtiği söylendi.

Amazon, Electronic Arts için harekete geçti iddiası!

EA (Electronic Arts) geçtiğimiz dönemde satılmak istediğini söylediğinde Apple’dan Disney’e birçok şirketin ilgisini çekmeyi başardı. Hatta arka planda resmi olmayan onlarca görüşmenin yapıldığı aktarıldı. Fakat istenen meblağ çok yüksek olduğu için kimse bu adımı atmadı.

Amazon Electronic Arts

Öyle ki şu anda oyun yapımcılarının ve yayıncıların oluşturduğu pazarda 100 milyar doları geçen bir meblağ dönüyor. Tabii burada şirketlerin bireysel değerlerini ayırıyoruz. Zira yalnızca Activision Blizzard bile 70 milyar dolara yakın bir ücrete Microsoft’a satıldı.

Amazon Prime, 630 TL’lik oyunu ücretsiz veriyor!

Amazon Prime, 630 TL’lik oyunu ücretsiz veriyor!

Amazon Prime Gaming tarafından eylül ayında verilecek 8 ücretsiz oyun belli oldu. Değeri ise 630 TL’yi aşıyor.

Yıllık geliri 8 ila 10 milyar dolar arasında olan EA’in ise toplam değerinin 60 milyar doların üstünde olduğu söyleniyor. Tabii Musk’ın Twitter satın alım sürecinde gördüğümüz kadarıyla şirketler bu tip durumlarda çok daha yüksek fiyat taleplerinde bulunabiliyor. Bu nedenle Activision’dan bile pahalıya satılarak dünya tarihine geçebilir.

Dolayısıyla bu satın alımı gerçekleştirebilecek şirketlerin de büyüklük olarak trilyon dolar veya buna yakın bir değerde olması gerekiyor. Bu yüzden çok fazla isimle karşılaşmıyoruz. Fakat Amazon’un bu yönde bir adım attığı iddiası tüm oyuncuları sevindirdi.

Zira beklenti, Amazon’un Prime hizmeti içerisindeki Prime Gaming aracılığıyla EA oyunlarına veya DLC’lerine oldukça düşük bir meblağ karşılığında ulaşabilmek. Hatta Türkiye’de bu hizmetin bedeli (7.99 TL) bahsi geçen DLC’lerin 10’da 1’i oyunların ise 20’de biri kadar.

Bu sızıntının ardından şirketin bugün resmi açıklama yapabileceği söylendi. Fakat CNBC’de çıkan bir haberde Amazon’un henüz bir teklifte bulunmadığı söylendi. Ancak böyle bir niyetinin olduğu iddiası yalanlanmadı.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

KAYNAK: https://shiftdelete.net/amazon-electronic-arts-satin-alim

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Oyun dünyasını sallayan sızıntı! Amazon Electronic Arts’ı satın alacak mı?